Проект „Равен достъп до качествено образование, устойчива образователна десегрегация и превенция на вторична сегрегация“ към Община – гр. Добрич

ДГ №12 „Щурче“ е активен партньор в проект „Равен достъп до качествено образование, устойчива образователна десегрегация и превенция на вторична сегрегация“ към Община –гр. Добрич.

Научи повече

ПРОЕКТ ПО НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „БЕЗ АГРЕСИЯ ЗА СИГУРНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА“

Детска градина № 12 „Щурче“ спечели единственият за гр. Добрич проект по НП „Без агресия за сигурна образователна среда“ на МОН  измежду 20 детски градини за цялата страна. Основната цел е овладяване на агресивните тенденции в поведението на децата в детската градина и прилагане на цялостен подход чрез координирани и последователни усилия за предотвратяване на агресията и създаване на сигурна подкрепяща среда. Съвместната работа на учители, родители и деца ще даде възможност за осъзнаване на емоциите , преодоляване на негативни състояния и откриване на решения, важни за развитие на  емоционалната интелигентност на децата.

Научи повече

Проект № BG05SFPR001-1.003-0001 „СИЛЕН СТАРТ“, финансиран от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз

Родители и деца в детски градини градини и яслени групи ще получат подкрепа по проект „Силен старт“, реализиран от МОН и финансиран по програма „Образование“. Една от основните му цели е да се разгърне потенциала в предучилищното образование чрез подкрепа за личното развитие с оглед по-успешна социална реализация.

Този проект допълва грижата за ранно детско образование и надгражда добрите практики и натрупания опит от успешното изпълнение на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

Дейностите в подкрепа на децата и техните семейства ще се реализират в продължение на 5 години, като през този период във висококачественото образование и грижи в ранна детска възраст ще бъдат инвестирани 105 400 000 лв. Средствата са от Европейския социален фонд плюс и националния бюджет. 

По проект „Силен старт“ ще се предоставя допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайното приобщаване в предучилищното образование. За целта детските градини ще могат да наемат психолози, логопеди и ресурсни учители. Чрез финансирането на тази дейност ще се подобрят възможностите за осъществяване индивидуална и групова работа за психо-социална рехабилитация, както за подкрепа на развитие на интересите и способностите на децата с изявени дарби. 

На фокус ще бъде също и достъпът и трайното приобщаване на деца в предучилищното образование, за да се намали броят на отпаднали от образователната система. Още на ниво градина или ясла децата ще бъдат включвани в допълнителни обучения, занимания по интереси, спортни занимания, дейности, свързани с опазване на природата и др.<span style="box-sizing: border-box; margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; background: 0px 0px; font-size: 14pt; vertical-align: baseline; color

Научи повече