
ПРОЕКТ ПО НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „БЕЗ АГРЕСИЯ ЗА СИГУРНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА“
ПРОЕКТ ПО НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „БЕЗ АГРЕСИЯ ЗА СИГУРНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА“
Модул 1. Детска градина без агресия за сигурна образователна среда
Детска градина № 12 „Щурче“ спечели единственият за гр. Добрич проект по НП „Без агресия за сигурна образователна среда“ на МОН измежду 20 детски градини за цялата страна. Основната цел е овладяване на агресивните тенденции в поведението на децата в детската градина и прилагане на цялостен подход чрез координирани и последователни усилия за предотвратяване на агресията и създаване на сигурна подкрепяща среда. Съвместната работа на учители, родители и деца ще даде възможност за осъзнаване на емоциите , преодоляване на негативни състояния и откриване на решения, важни за развитие на емоционалната интелигентност на децата.
Разнообразните и увлекателни дейности, включени в проекта за учебната 2024/2025г с участието и на родителите, ще допринесат за утвърждаването на позитивни модели на поведение в дух на толерантност, емпатия и доверие като основа за развитие на емоционалната интелигентност на децата.
Проектът е реализиран с участието на деца, родители и учители от трета възрастова група „Веселушко“ в ДГ № 12 „Щурче“.
1.Основни цели:
1.1. Овладяване на агресивните тенденции в поведението на децата в детската градина.
1.2. Прилагане на цялостен подход чрез полагане на координирани и последователни усилия за предотвратяване на агресията и създаване на сигурна подкрепяща среда. Поставяне на ясни граници за формиране на ценности и правила, които не допускат прояви на насилие и агресия в ДГ№ 12“Щурче“ град Добрич.
1.3. Зачитане правата на детето и неговите интереси чрез реализиране на политики за преодоляване на прояви на насилие и агресия над децата от предучилищна възраст, ангажиране на родителската общност и утвърждаване на позитивни модели на поведение в дух на толерантност.
2.Очаквани резултати:
2.1. Оптимизиране на условията за повишаване на социалните умения за общуване между децата и за решаване на конфликти по ненасилствен начин.
2.2. Съвместна работа на родители, учители и деца за осъзнаването на емоциите и преодоляване на негативни състояния. Така детето ще открива по-лесно начини да се справя с тях – решения, важни за неговата емоционална интелигентност.
2.3. Развитие на уменията у специалистите, свързани с отглеждането, възпитанието и образованието на децата от предучилищна възраст за разпознаване агресивното поведение и използване техники за редуциране на агресията.
2.4. Формиране на система от ценности и нравствени качества ( емпатия, доверие, съпреживяване, толерантност) като основа за развитие на емоционалната интелигентност на децата.